Kildeskatt på pensjon – personer bosatt i Frankrike

Artikkel, 24. juni 2010
Tips en venn Utskriftversjon Lytt til tekstenLytt til teksten

Fra 1. januar 2010 skal personer som ikke er skattemessig bosatt i Norge betale skatt på pensjon som utbetales fra Norge. Skatten er 15 prosent av brutto pensjon og den som utbetaler pensjonen skal trekke skatt.

Kildeskatten på pensjon omfatter:

  • grunn- og tilleggspensjon fra folketrygden
  • offentlige tjenestepensjoner
  • private tjenestepensjoner
  • andre private pensjoner

Det skal ikke betales kildeskatt på barnepensjon til barn under 17 år.

Det gjelder følgende unntak fra skatteplikten for personer bosatt i Frankrike:

  • Personer som kan dokumentere at de er bosatt i Frankrike etter skatteavtalen mellom Norge og Frankrike, har krav på skattefritak i Norge for visse pensjoner som utbetales av andre enn NAV
  • Personer som ikke har opptjent pensjonspoeng i den norske folketrygden skal ikke betale skatt av private tjenestepensjoner, andre private pensjoner og krigspensjon

Skatteavtalen mellom Norge og Frankrike

Skatteavtalen mellom Norge og Frankrike regulerer beskatningsretten til pensjoner i artikklene 18, 19 og 22.

Følgende pensjoner er skattepliktige i Norge:

  • grunnpensjon fra folketrygden
  • tilleggspensjoner som utbetales av NAV
  • pensjon opptjent ved arbeid i norsk offentlig tjeneste som utbetales av andre enn NAV
  • krigspensjon

Følgende pensjoner skal bare beskattes i Frankrike:

  • pensjon som er vederlag for tidligere lønnsarbeid i privat tjeneste når pensjonen utbetales av andre enn NAV. Dette gjelder bl.a. pensjon fra pensjonsordninger knyttet til tidligere ansettelsesforhold i privat tjeneste og pensjon over drift.
  • pensjon som er knyttet til tidligere næringsvirksomhet når pensjonen utbetales av andre enn NAV
  • privat pensjonsordninger som ikke er knyttet til tidligere ansettelse, f.eks. individuell pensjonssparing

Det er bare personer som kan dokumentere at de er skattepliktige i Frankrike som bosatt der etter skatteavtalen, som kan få skattefritak for pensjon som ifølge skatteavtalen skal beskattes i Frankrike. Det kreves derfor fremlagt en bostedsbekreftelse (Certificate of Residence) fra franske skattemyndigheter som uttrykkelig bekrefter at personen er skattemessig bosatt i Frankrike etter skatteavtalen med Norge.

En person som ikke kan dokumentere at han er bosatt i Frankrike etter skatteavtalen, kan ikke få skattefritak etter skatteavtalen og all pensjon vil da være skattepliktig i Norge.

Forskuddstrekk for inntektsåret 2010

En person som mener at hans pensjon er helt eller delvis skattefri i Norge etter skatteavtalen med Frankrike, må henvende seg til skattekontoret og søke om skattefritak. Ved søknad om skattefritak må personen:

  • opplyse hvem som utbetaler pensjonen
  • legge ved en bostedsbekreftelse  (Certificate of Residence) fra franske skattemyndigheter

Bostedsbekreftelsen må være utstedt av franske skattemyndigheter og uttrykkelig bekrefte at personen er skattemessig bosatt i Frankrike etter skatteavtalen med Norge. Bekreftelsen må være i original og ikke eldre enn tre måneder.

Når søknaden om skattefritak på forskuddsstadiet blir innvilget, vil de(n) som utbetaler pensjon få informasjon om at det ikke skal trekkes skatt i pensjonsutbetalingen, direkte fra Skatteetaten.

Søknader om skattefritak vil bli behandlet fortløpende og skattetrekket vil opphøre når pensjonsutbetaleren får tilsendt et frikort/fritaksbrev.

En person som er trukket skatt av en skattefri pensjon, kan søke om lavere skattetrekk på den delen av pensjonen som skal beskattes i Norge. Er hele pensjonen skattefri, kan han søke om å få utbetalt trukket skatt. For mer informasjon se artikkelen ”Tilbakebetaling av trukket kildeskatt på pensjon”.

Ligningen for inntektsåret 2010

Personer som omfattes av de nye reglene om kildeskatt vil få tilsendt en norsk selvangivelse i april 2011.

Personer som mener at hele eller deler av pensjonen ikke skal beskattes i Norge, må:

  • levere selvangivelsen
  • opplyse hvilke(t) beløp som er skattefritt
  • legge ved en bostedsbekreftelse (Certificate of Residence) som uttrykkelig bekrefter at personen er skattemessig bosatt i Frankrike etter skatteavtalen med Norge.

Bostedsbekreftelsen, som skal være utstedt av franske skattemyndigheter, må være i original og ikke eldre enn seks måneder.

En person kan kreve at hele eller deler av pensjonen ikke skal beskattes i Norge ved ligningen, selv om det er trukket 15 prosent skatt i løpet av inntektsåret.

Særskilte regler for personer bosatt i EU/EØS

Personer som er bosatt i et EU/EØS-land, kan kreve at skatten skal beregnes etter de samme regler som for personer som er bosatt i Norge, når de er skattepliktige i Norge for minst 90 prosent av sin inntekt. 

For mer informasjon se brosjyren  ”Nye regler om norsk kildeskatt på pensjon”.

Personer som ikke har opptjent pensjonspoeng og som har private pensjoner eller krigspensjon

Personer som ikke har opptjent pensjonspoeng i den norske folketrygden er ikke skattepliktige i Norge for private tjenestepensjoner og andre private pensjoner. De er heller ikke skattepliktige for krigspensjon.

Personen må selv henvende seg til den som utbetaler den private pensjonen og gjøre oppmerksom på at han mener at pensjonen ikke er skattepliktig til Norge.

En person som får krigspensjon må henvende seg til skattekontoret. En person som bare mottar krigspensjon kan be om skattefritak. En person som også får alderspensjon, kan be om et skattekort med lavere trekkprosent enn 15 prosent. Det må da dokumenteres hvor stor del av pensjonen som er krigspensjon.

…………..

Reglene om kildeskatt på pensjon gjelder bare for personer som er skattemessig emigrert fra Norge. Personer som fortsatt er skattemessig bosatt i Norge etter skatteloven, skal beskattes etter de vanlige reglene i skatteloven. De skal lignes av skattekontoret for den kommunen der de bodde. Bestemmelsene i skatteavtalen gjelder også for denne gruppen.

Alle henvendelser om kildeskatt på pensjon skal rettes til:

Skatt nord
Postboks 6310
NO – 9293 Tromsø 

Tlf. fra utlandet           +47 22 07 70 00
Tlf. fra Norge              800 80 000
e-post                         skattnord@skatteetaten.no 

Husk å oppgi fødselsnummer eller D-nummer i henvendelser til Skatteetaten.

 
Relaterte

Brosjyrer og bøker

Relaterte

Artikler

 
 

Se også

Relaterte

Emner

Relaterte

Grupper