Regelen om meldeplikten finner du i arveavgiftsloven § 25.
Melding skal alltid sendes innen fristen – ved manglende opplysninger kan skattekontoret sette en ny frist. Helt unntaksvis kan meldeplikten lempes. Dette kan for eksempel gjelde dødsbo med små verdier. Du vil få brev fra skattekontoret hvis melding ikke er nødvendig.
Meldingen skal sendes inn av alle loddeiere/arvinger i et dødsbo, og både giver og mottaker har plikt til å sende melding i gavesaker. Det er imidlertid tilstrekkelig at det sendes én felles melding som alle underskriver. Hvis man bruker en fullmektig som ikke er advokat, må fullmakten legges ved.
Dersom du ikke overholder meldeplikten i arveavgiftsloven eller førstegangsfastsettelsen av arveavgiftskravet av ulike grunner ikke kan skje, skal det beregnes rente etter skattebetalingsloven (sktbl) § 11-2 (6). Rente beregnes i tidsperioden fra opprinnelig forfall etter sktbl § 10-31 og frem til vedtak fattes.
I skattebetalingsforskriften § 11-2-5 er det imidlertid bestemt at det ikke skal beregnes § 11-2 rente når dette skyldes forhold på avgiftsmyndighetens side (saksbehandlingstiden hensyntas).
Er det foretatt innbetalinger før vedtaket fattes, beregnes rente frem til betalingstidspunktet, jf. sktbl § 11-2 (7). Grunnlaget for renteberegningen er fastsatt arveavgift.
Dette er ikke nye regler, men en videreføring av den tidligere regelen i arveavgiftsloven § 22. Det var knyttet et skjønnselement til den gamle regelen og renter skulle ilegges der avgiftspliktige hadde forsømt sin opplysningsplikt. Rentesatsen tilsvarte vanlig morarente.
Etter sktbl § 11-2 ”skal det betales rente”. Rentesatsen i § 11-2 tilsvarer styringsrenten + 1 prosentpoeng, og er ment å skulle kompensere for det likviditetstap skatteetaten lider ved at vedtaket blir fattet etter forfall. Det er altså ikke tillagt noe straffeelement til bestemmelsen. Renten skal kun kompensere for at du har fordelen av å ”sitte på pengene” etter ordinært forfall. Tilsvarende får du rente på tilgodebeløp som oppstår ved en eventuell omberegning fra skattekontorets side.
Rentene løper fra forfall frem til vedtak er fattet, men den delen av forsinkelsen som kun skyldes avgiftsmyndighetene blir ikke renteberegnet. Antall dager det skal beregnes rente for, avhenger derfor av hvor mange dager meldingen er levert for sent og skattekontorets saksbehandlingstid.
Det skal aldri beregnes rente for en lengre periode enn det antall dager meldingen er for sent levert. Hvis hovedregelen om renter fra forfall til vedtak gir kortest renteperiode, legges imidlertid denne perioden til grunn.
Når meldingen registeres som mottatt, vil derfor få avgjørende betydning for om eller når rentene begynner å løpe.