Slik trekker du riktig skatt - steg for steg

  • Skriv ut

Hvem kan hente skattekortopplysninger?

Du har bare lov til å hente skattekort for personer du skal utbetale trekkpliktige ytelser til.

Du må ha den ansattes fødselsnummer eller D-nummer.

Du har kun lov til å hente skattekort for personer som du skal utbetale trekkpliktige ytelser til. Alle arbeidstakere blir informert av Skatteetaten om hvem som har innhentet skattekort på ham/henne.

Behandlingen av personopplysninger som fremgår av det elektroniske skattekortet, reguleres av personopplysningsloven, jf. POL § 8 og 11. Vilkår for å behandle personopplysninger fremgår av POL § 8. Krav til behandling av personopplysninger fremgår av POL § 11.

Innhenting av skattekort forutsetter således at opplysningene behandles i samsvar med personopplysningsloven. Dette innebærer bl. a at dersom man har innhentet skattekort, men utbetaling av trekkpliktige ytelser ikke blir aktuelt, må opplysningene slettes, jf. POL § 11 litra e, jf. § 28.

Fant du det du lette etter?

Maks 255 tegn. Kun tall og bokstaver.