Hopp til hovedinnholdet på siden

Forskriftsendring om lavskattland - 2008

Lov, 10. oktober 2007 Del/tips Utskriftversjon Lytt til tekstenLytt til teksten
Eldre versjonneste

Skattedirektoratet har fastsatt endringer i SKDs skattelovforskrift § 10-63 om lavskattland gjeldende fra 1. januar 2008.

Endringsforskriften lyder:

Forskrift 1. oktober 2007 nr. 1099 om endring i forskrift fastsatt av Skattedirektoratet til utfylling og gjennomføring mv. av skatteloven av 26. mars 1999 nr. 14

Fastsatt av Skattedirektoratet 1. oktober 2007 med hjemmel i lov 26. mars 1999 nr. 14 om skatt av formue og inntekt (skatteloven) § 10-80 og forskrift 19. november 1999 nr. 1158 til utfylling og gjennomføring mv. av skatteloven av 26. mars 1999 nr. 14 § 10-63.

I

I forskrift 22. november 1999 nr. 1160 fastsatt av Skattedirektoratet til utfylling og gjennomføring mv. av skatteloven av 26. mars 1999 nr. 14 gjøres følgende endring:

§ 10-63 skal lyde:

§ 10-63. Lavskattland

§ 10-63-1. Opplisting av land som skal anses som lavskattland og land som ikke skal anses som lavskattland i § 10-63-2 og § 10-63-3 er, med de unntak som følger av bestemmelsene, bindende uten nærmere vurdering etter skatteloven § 10-63. Dette gjelder både ved beskatning av inntekt og tap på investeringer i lavskattland, jf. skatteloven § 2-38 tredje ledd a, og ved NOKUS-beskatning, jf. skatteloven § 10-60 flg.

§ 10-63-2. Følgende land anses som lavskattland:

  • Andorra
  • Bahamas
  • Bahrain, med unntak for selskap som er skattepliktig for aktiviteter i oljesektoren
  • Bermuda
  • Caymanøyene
  • De forente arabiske emirater
  • Hongkong
  • Isle of Man 
  • Jomfruøyene (amerikanske) 
  • Jomfruøyene (britiske) 
  • Kanaløyene (Jersey, Guernsey, Lihou, Jethou, Herm, Alderney, Great Sark, Little Sark og Brecqhou) 
  • Liberia 
  • Macao 
  • Marshalløyene 
  • Moldova 
  • Monaco 
  • Nauru 
  • Oman 
  • Panama 
  • Paraguay 
  • St. Kitts og Nevis 
  • Vanuatu.
§ 10-63-3.
(1) Landene nedenfor anses ikke som lavskattland, med unntak for selskap som beskattes med redusert sats eller som fritas for skatteplikt gjennom ulike incentivordninger:
  • Australia
  • Canada
  • Chile 
  • Hviterussland 
  • India 
  • Japan 
  • Kina
  • Kroatia 
  • New Zealand 
  • Russland 
  • Ukraina 
  • USA.

(2) Opplistingen av land som ikke anses som lavskattland i denne paragraf er likevel ikke bindende uten nærmere vurdering, jf. § 10-63-1, hvis selskapets inntekt i dette landet hovedsakelig er inntekt som nevnt i skatteloven § 2-38 annet ledd som er skattefri, og inntekten skriver seg fra investering i lavskattland.

(3) Første ledd gjelder ikke ved avgjørelsen av om «annen selvstendig innretning eller formuesmasse» som nevnt i skatteloven § 10-60 annet punktum, skal anses hjemmehørende i et lavskattland eller ikke.

II

Endringen trer i kraft straks med virkning fra og med 1. januar 2008 for beskatning av inntekt og tap på investeringer i lavskattland, jf. skatteloven § 2-38 og for NOKUS-beskatning, jf. skatteloven § 10-63.
  Tilbake
 

 

 


 



   
 

Se også

Relaterte

Emner

Relaterte

Grupper