Taxnorway

Rapportering av oppdrag og arbeidstakere på oppdraget

Artikkel Utskriftversjon Lytt til tekstenLytt til teksten

RF-1199 skal fylles ut av den som gir oppdrag til utenlandsk oppdragstaker på land eller kontinentalsokkelen.

Det skal gis opplysninger til Sentralskattekontoret for utenlandssaker om alle oppdrag og underoppdrag som er gitt til et selskap som er hjemmehørende i utlandet, eller til en person som er bosatt i utlandet, når oppdraget utføres

  • på sted for bygge- og monteringsvirksomhet i Norge
  • på sted som står under oppdragsgivers kontroll i Norge
  • på den norske kontinentalsokkelen

Plikten gjelder for norske og utenlandske næringsdrivende og for det offtenlige. Privatpersoner har ingen plikt til å gi opplysninger til SFU. Disse må kontakte sitt lokale skattekontor når det gjelder skattespørsmål. Dersom skattemyndighetene ikke mottar opplysningene, kan oppdragsgiver bli gjort ansvarlig for ubetalte skatter og avgifter.

På bakgrunn av opplysninger gitt i skjema RF-1199 utsteder SFU skattekort. Alle arbeidstakere ansatt hos utenlandsk arbeidsgiver skal ha skattekort fra SFU, og ikke fra lokalt skattekontor.

 Vedlegg