Delar av dette innhaldet er ikkje tilgjengeleg på nynorsk enno. Innhaldet reviderast no og blir omsett så snart som mogleg. Innhald under Rettskilder blir ikkje omsett.

Kildeskatt på lønn – spesielt om skattetrekk i feriepenger

  • Oppdatert: 15.04.2019

Er du arbeidsgiver for utenlandske arbeidstakere som er med i ordningen for kildeskatt på lønn? Da må du være klar over at regelen om trekkfritak for feriepenger ikke gjelder for disse arbeidstakerne.

Reglene om trekkfritak for feriepenger gjelder ikke for kildeskatt på lønn

Skattebetalingsloven § 5-7 har bestemmelser om hvilke ytelser som det ikke skal foretas forskuddstrekk i, og den bestemmelsen gjelder ikke for skattetrekk etter kildeskatteordningen, se skattebetalingsloven § 5-4. Arbeidsgiver skal legge til grunn det skattekortet som gjelder på det tidspunktet feriepengene utbetales. Dette gjelder også selv om feriepengene er opptjent tidligere.

 

Eksempel

Skal du utbetale feriepenger i 2019 som er opptjent i 2018, og arbeidstakeren i 2019 er med i kildeskatteordningen, skal du foreta skattetrekk etter satsen på skattekortet for 2019. Det samme gjelder også om personen ikke lenger jobber for deg.

 

Hvordan kan du se om arbeidstakeren er med i kildeskatteordningen?

Skattekortet til arbeidstakeren er merket med tilleggsopplysningen "KildeskattPaaLoenn". Når du henter et skattekort på en person som er med i kildeskatteordningen, vil du også motta en egen informasjon i Altinn om at arbeidstakeren er med i kildeskatteordningen og at det skal trekkes skatt i 12 måneder.

 

Hva skjer om du ikke overholder trekkplikten?

Dersom skattetrekk ikke blir foretatt i samsvar med reglene i skattebetalingsloven, er arbeidsgiver ansvarlig for beløpet, se skattebetalingsloven § 16-20.