Bindende forhåndsuttalelse
Omdanning av enkeltpersonforetak til aksjeselskap - spørsmål om handel med verdipapir er virksomhet, virkningstidspunkt for omdanning og fremføring av negativ beregnet personinntekt (skatteloven § 11-20)
Bindende forhåndsuttalelse fra Skattedirektoratet, avgitt november 2004 (BFU 91/04)
Skattedirektoratet tok for det første stilling til om skattyters handel med verdipapirer kan anses som virksomhet, jf. skatteloven § 11-20 og FSFIN § 11-20-1 flg. På grunn av antall transaksjoner og stor transaksjonshyppighet, var direktoratet av den oppfatning at skattyters handel med verdipapirer er virksomhet i skattelovens forstand. Aksjeselskapet var stiftet og melding sendt Foretaksregisteret før 1. juli 2004. Direktoratet var bedt om å vurdere om driftsmidlene måtte overføres innen 1. juli 2004 for at omdanningen skulle ha virkning fra 1. januar samme år. Direktoratet var av den oppfatning at overføring måtte ha skjedd innen 1. juli, også i et tilfelle der selskapet er stiftet ved kontantinnskudd og virksomheten overføres senere. Skattedirektoratet tok for det tredje stilling til om negativ beregnet personinntekt fra enkeltpersonforetaket kan fremføres mot positiv beregnet personinntekt fra selskapet. Direktoratet fant at negativ beregnet personinntekt kan fremføres i den utstrekning personinntekten kan henføres til den næring som overføres.
Innsenders fremstilling av faktum og jus
På bakgrunn av de opplysninger som er gitt i anmodningen, legges det til grunn at enkeltpersonforetaket X sin virksomhet består i å kjøpe og selge aksjer samt å låne ut egne penger. Skattyter handler ikke på vegne av andre, kun for seg selv. I følge innsender omfattes virksomheten derfor ikke av finansieringsvirksomhetslovens definisjon av finansieringsvirksomhet, jf. § 1-2 i nevnte lov.
Skattyter er bosatt i Norge og driver sin virksomhet fullt ut her i landet.
Skattyters virksomhet har de siste årene ekspandert og fått en slik størrelse, aktivitet og omfang at han ønsker å omdanne virksomheten for å drive videre i aksjeselskapsform. Innsender viser til at aksjeselskaper er underlagt en velutviklet lovgivning og er en vanlig selskapsform når virksomheten når en viss størrelse. Videre er aksjeselskap den selskapsform som etter skattyters syn er best egnet for kapitalkrevende og risikofylt virksomhet. Å omdanne enkeltpersonforetaket til et aksjeselskap vil derfor føre til mindre risikoeksponering for skattyter personlig. Ved å omdanne virksomheten til aksjeselskap kan det også lettere legges til rette for fusjoner, fisjoner eller annen reorganisering av driften. Skattyters ønske om å omdanne virksomheten til aksjeselskap er derfor begrunnet i viktige forretningsmessige vurderinger.
Skattyter stiftet et aksjeselskap med navn X AS (heretter kalt selskapet) før 1. juli 2004. Selskapet ble også registrert i Foretaksregisteret innen dette tidspunktet.
Innsender viser til at selskapet vil bli undergitt selskapsligning fra og med 1. januar 2004. Selskapet er stiftet med et kontantinnskudd på kr 100 000. Skattyter eier 100 prosent av aksjene etter stiftelsen. Selskapet vil bli delingspliktig, jf. skatteloven § 12-10 første ledd bokstav c. Det vil derfor ikke utbetales lønn eller beregnes arbeidsgiveravgift i selskapet fra 1. juli 2004.
Selskapet vil ikke drive noen form for virksomhet før aksjene og andre finansaktiva overføres til selskapet, jf. FSFIN § 11-20-3.
Aksjene og finansaktivaene vil bli overført til selskapet så snart det foreligger en bindende forhåndsuttalelse fra Skattedirektoratet og skattyter finner at han vil påberope seg denne overfor ligningsmyndighetene. Dette antas å måtte skje i løpet av andre halvdel av 2004. Skattyter vil overføre alle finansaktiva, kundefordringer og aksjer til aksjeselskapet, men vil beholde en større kontantbeholdning personlig etter omdanningen.
Rent praktisk vil overføringen skje ved at skattyter skyter inn aksjene og finansaktivaene som et tingsinnskudd i aksjeselskapet. Det foretas da en kapitalforhøyelse samt innbetaling på overkursfondet. Som vederlag for aktivaene som skytes inn, mottar skattyter aksjer i selskapet. Aksjene tegnes i generalforsamlingsprotokollen samtidig med kapitalinnskuddet.
Etter innsenders syn driver skattyter klart virksomhet i skattelovens forstand, jf. FSFIN § 11-20-1. Skattyter har blitt lignet som næringsdrivende de to foregående år. På denne bakgrunn har også skattyter levert inn næringsoppgave og personinntektsskjema til likningskontoret for inntektsårene 2002 og 2003.
Når det gjelder den rettslige vurdering, viser innsender for det første til Finansdepartementets uttalelse inntatt i Utv. 1993 side 495 der departementet legger til grunn at kjøp og salg av aksjer i seg selv kan anses som virksomhet hvis aktiviteten går ut over det som regnes som passiv kapitalplassering.
Lignings-ABC 2003 side 704, der krav til foretaket som skal omdannes skattefritt er behandlet, synes å legge en mer restriktiv fortolkning til grunn. Det heter der at forvaltning av andeler i ansvarlige selskap eller kommandittselskap og/eller aksjer, ikke anses å fylle kravet til næringsvirksomhet i denne forbindelse. Lignings-ABC’en henviser imidlertid selv til kapittelet ”Næringsvirksomhet – allment”, der ovennevte uttalelse fra Finansdepartementet er tatt inn, jf. Lignings-ABC 2003 side 698 pkt. 3.3.3. Innsender legger derfor til grunn at Lignings-ABC fullt ut er på linje med det som er uttalt av Finansdepartementet. Skattyters virksomhet kan ikke klassifiseres som passiv kapitalforvaltning. Konklusjonen er da at skattyters enkeltpersonforetak driver virksomhet i skattelovens forstand og kan omdannes skattefritt etter skatteloven § 11-20 og FSFIN §§ 11-20-1 flg.
FSFIN § 11-20-5 første ledd stiller i utgangspunktet krav om at aktivitet og driftsmidler i sin helhet skal overføres til aksjeselskapet. Som nevnt ovenfor vil alle aksjene overføres til det nye aksjeselskapet. Skattyter ønsker imidlertid å beholde en større kontantbeholdning privat etter omdanningen, ca. NOK 25 000 000. Denne skal benyttes til privat forbruk og underhold. Etter innsenders syn forhindrer ikke dette en skattefri omdanning av virksomheten.
Etter innsenders syn er det videre ikke noe vilkår etter FSFIN at eiendelene overføres til aksjeselskapet innen 1. juli for at overføringen skal ha virkning fra 1. januar. Det vises til FSFIN § 11-20-5 sjette ledd, der det ikke er satt noe tidspunkt for når eiendelene må være overført.
Innsender ønsker en bindende forhåndsuttalelse på at skattyter driver næringsvirksomhet, slik at enkeltpersonforetaket kan omdannes skattefritt etter skatteloven § 11-20, jf. FSFIN §§ 11-20-1 flg. Videre ønsker innsender at direktoratet tar stilling til spørsmålet om alle finansaktivaene i enkeltpersonforetaket må overføres til aksjeselskapet og om det er tilstrekkelig at overføring av aksjene og øvrige finansaktiva skjer i løpet av 2004 for at omdanning skal ha skattemessig virkning fra og med 1. januar 2004.
I tillegg har innsender et spørsmål vedrørende fremføring av negativ beregnet personinntekt. Enkeltpersonforetaket hadde en negativ beregnet personinntekt på ca. NOK 60 000 000 for inntektsåret 2003. Deltaker som har negativ beregnet personinntekt fra enkeltpersonforetak, kan ved skattefri omdanning til aksjeselskap fortsette å fremføre den negative personinntekten mot positiv beregnet personinntekt fra selskapet, jf. Lignings-ABC 2003 side 707. Slik det følger av det ovenstående, vil ikke alle finansaktiva bli overført til det nystiftede selskapet. Innsender antar at den negative beregnede personinntekten som kan fremføres i det omdannede selskapet må stå i forhold til de balanseførte verdiene som blir overført. Kontantbeholdningen vil derved påvirke hvor mye negativ personinntekt som kan fremføres i aksjeselskapet. Denne forståelsen ønskes bekreftet gjennom den bindende forhåndsuttalelsen.
Skattedirektoratets vurderinger
Skattedirektoratet skal i det følgende ta stilling til om enkeltpersonforetaket til skattyter kan omdannes til aksjeselskap etter skattelovens regler om skattefri omdanning av virksomhet, jf. skatteloven § 11-20 og FSFIN §§ 11-20-1 flg. Vi er bedt om å ta stilling til om alle finansaktivaene i enkeltpersonforetaket må overføres til aksjeselskapet og om det er tilstrekkelig at aksjer mv. overføres i løpet av 2004 for at omdanningen skal ha skattemessig virkning fra og med 1. januar 2004. Direktoratet skal også vurdere hvorvidt negativ fremførbar personinntekt kan fremføres mot positiv beregnet personinntekt fra selskapet.
Det følger av FSFIN §§ 11-20-1 flg. at enkeltpersonforetaket må drive virksomhet i skattelovens forstand for å kunne omdannes skattefritt. Direktoratet vil først ta stilling til om dette kravet er oppfylt.
Skatteloven har ingen legaldefinisjon av begrepet ”virksomhet”, men begrepet er eksemplifisert i skatteloven § 5-30. Tradisjonelt har det vært vanlig å stille krav om at næringsvirksomhet er en vedvarende aktivitet som drives for egen regning og risiko med økonomisk erverv for øye.
I den forelagte sak er det spørsmål om skattyters handel med verdipapirer kan anses som næringsvirksomhet i seg selv, og dermed går ut over det som regnes som passiv kapitalplassering. Det er særlig aktivitetens omfang som må vurderes i denne sammenheng. Rettspraksis har generelt stilt beskjedne krav til aktivitetens omfang. Når grensen mot passiv kapitalplassering skal trekkes, har det likevel vært anført i juridisk teori at aktiviteten må ha et visst omfang. Kapital er et selvstendig hjemmelsgrunnlag etter skatteloven § 5-1 første ledd, noe som innebærer at kapitalforvaltning i alminnelighet faller utenfor virksomhetsbegrepet i samme bestemmelse.
Finansdepartementet har i en uttalelse inntatt i Utv. 1993 side 495, uttalt at kjøp og salg av aksjer i seg selv kan være virksomhet hvis aktiviteten går ut over det som regnes som passiv kapitalplassering.
Dette fremgår også av Lignings-ABC 2003 side 698 pkt. 3.3.3 hvor det heter:
”Det kan være næringsvirksomhet i seg selv å eie, kjøpe og selge aksjer, såfremt omfanget av aktiviteten er tilstrekkelig stor, se FIN i Utv. 1993/495 [ ]”.
Slik det følger av saksforholdet, handler ikke skattyter på vegne av andre, men kun for seg selv. Det er opplyst at han de siste årene har hatt et betydelig antall transaksjoner. Gevinst ved realisasjon av aksjer beløp seg til ca. NOK 35 millioner i 2002, mens gevinsten i 2003 var ca. NOK 65 000 000. De samme årene ble det realisert aksjer med et tap på hhv. NOK 45 000 000 og ca. NOK 19 000 000.
På bakgrunn av innsenders opplysninger finner Skattedirektoratet at skattyters verdipapirhandel har preg av å være systematisk og vedvarende. Antall transaksjoner er omfattende, og transaksjonshyppigheten er også stor. Dette viser at formålet i det vesentlige har vært å oppnå kortsiktige gevinster mer enn passiv plassering ut fra et langsiktig mål.
Det fremgår av sakens opplysninger at skattyter har blitt lignet som næringsdrivende de to foregående inntektsår. På bakgrunn av ovenstående opplysninger og forutsetninger, har Skattedirektoratet kommet til at skattyters handel med verdipapirer er virksomhet i skattelovens forstand, og at virksomhetskravet i FSFIN §§ 11-20-1 flg. dermed er oppfylt.
Innsender har også opplyst at utlån av penger er en integrert del av skattyters investeringsvirksomhet, men at det likevel ikke er en form for virksomhet som omfattes av finansieringsvirksomhetsloven. Det er ikke opplyst nærmere om hva som ligger i dette, og Skattedirektoratet har derfor ikke holdepunkter for å ta stilling til om det foreligger en utlånsvirksomhet eller om det er snakk om regulære utestående fordringer. Direktoratet finner på denne bakgrunn at vi må avgrense den bindende forhåndsuttalelsen når det gjelder å vurdere utlånsdelen separat i forhold til virksomhetskravet, jf. det som er skrevet ovenfor om vurderingstemaet.
Innsender ønsker at direktoratet tar stilling til hva som konkret må overføres i forbindelse med omdanningen. Det følger av FSFIN § 11-20-5 første ledd at aktivitet og driftsmidler i sin helhet skal overføres til aksjeselskapet, med de unntak som er gitt i annet t.o.m. femte ledd i bestemmelsen. Som det fremgår av saksforholdet skal alle aksjene overføres til aksjeselskapet. Ovennevnte vilkår i bestemmelsens første ledd er dermed oppfylt.
Innsender har stilt spørsmål ved om en større del av kontantbeholdningen kan holdes utenfor ved omdanningen. Som det fremgår av det ovenstående, har Skattedirektoratet ikke funnet å kunne ta særskilt stilling til utlånsaktiviteten i tilknytning til virksomhetsbegrepet. På denne bakgrunn kan vi heller ikke foreta en konkret vurdering av dette spørsmålet.
Direktoratet vil så vurdere om driftsmidlene må overføres til selskapet innen 1. juli for at overføringen skal ha virkning fra 1. januar samme år. FSFIN § 11-20-5 angir ikke nærmere tidspunkt for når overføring må ha skjedd. Etter FSFIN § 11-20-4 vil omdannelsen gis skattemessig virkning fra og med 1. januar i det år omdannelsen finner sted, forutsatt at selskapet er stiftet og melding sendt Foretaksregisteret innen 1. juli og at selskapet har foretatt skattetrekk og beregnet arbeidsgiveravgift senest fra 1. juli.
Finansdepartementet har i en uttalelse av 1. november 2004 uttalt at overføring av virksomheten må finne sted innen 1. juli også i tilfeller der selskapet er stiftet ved kontantinnskudd og virksomheten overføres senere. Dette gjelder uansett om overføringen skjer med eller uten utvidelse av aksjekapitalen. I tilfeller der overføringen skjer uten utvidelse av aksjekapitalen, må det dokumenteres ved revisorerklæring at overføringen fant sted innen 1. juli, jf. også Finansdepartementets kommentarer til den tidligere forskriften av 17. januar 1991 (inntatt i Utv. 1991 side 414 flg.) § 4 (nåværende § 11-20-4).
I BFU 103/02 fremgår det av faktumdelen av vedtaket at innsender var av den oppfatning at en eiendom kunne overføres som tingsinnskudd til aksjeselskapet etter 1. juli 2002 med skattemessig virkning fra 1. januar 2002. Skattedirektoratet tok i saken stilling til om utleien av eiendommen kunne anses som virksomhet i skattelovens forstand, og vi forutsatte at forskriftens øvrige vilkår for skattefri omdanning var oppfylt. Direktoratet er derfor av den oppfatning at vi ikke tidligere har tatt eksplisitt stilling til spørsmålet om overføring av driftsmidlene må finne sted innen 1. juli.
Etter en samlet vurdering har direktoratet kommet til at driftsmidlene må ha vært overført innen 1. juli 2004 for at omdanningen skal ha virkning fra 1. januar 2004. Overføres driftsmidlene senere i år, og de øvrige vilkårene er oppfylt, vil omdanningen få virkning fra 1. januar neste år.
Skattedirektoratet vil til slutt ta stilling til spørsmålet om negativ beregnet personinntekt fra enkeltpersonforetaket kan fremføres mot positiv beregnet personinntekt fra selskapet. Det er opplyst at skattyter har en negativ beregnet personinntekt på ca. NOK 60 000 000 for inntektsåret 2003. Som det fremgår av det ovenstående, skal ikke alle finansaktiva bli overført til det nystiftede selskapet. Skattedirektoratet vil bemerke at vi etter forskriften om bindende forhåndsuttalelser § 3 fjerde ledd ikke kan ta stilling til spørsmål om bevisvurdering, og vi kan derfor ikke ta stilling til hvor stor del av kontantbeholdningen som har virket i næringen.
Etter skatteloven § 12-16 første ledd kan negativ beregnet personinntekt fremføres mot positiv beregnet personinntekt i senere år fra ”den samme virksomheten eller selskapet”. Det følger ikke av bestemmelsens ordlyd eller FSFIN § 12-16-1 hvordan negativ beregnet personinntekt skal behandles etter omdanning av enkeltpersonforetak til aksjeselskap. I Lignings-ABC 2003 side 707 pkt. 3.7.2. er det gitt anvisning på at deltaker som har negativ beregnet personinntekt fra enkeltpersonforetak, ved skattefri omdanning til aksjeselskap kan fortsette å fremføre den negative personinntekten mot positiv beregnet personinntekt fra selskapet. Direktoratet er av den oppfatning at negativ beregnet personinntekt kan fremføres i den utstrekning personinntekten kan henføres til den næring som overføres, jf. prinsippet som kommer til uttrykk i FSFIN § 11-20-6 tredje ledd for ligningsmessige underskudd.
Skattedirektoratet vil for ordens skyld vise til at Finansdepartementet i forbindelse med skatte- og avgiftsopplegget 2005 foreslår å innføre fritaksmetoden, jf. Ot. prp. nr. 1 (2004-2005). I proposisjonen avsnitt 6.5.10 varsler departementet at de i løpet av høsten 2004 vil vurdere hvordan ulike former for skattefrie omorganiseringer vil bli påvirket ved en innføring av fritaksmetoden.
Konklusjon
Basert på de ovennevnte opplysninger, anses skattyters enkeltpersonforetak for å drive virksomhet i skattelovens forstand, jf. FSFIN §§ 11-20-1 flg.
Driftsmidlene må overføres til aksjeselskapet innen 1. juli 2004 for at overføringen skal ha virkning fra 1. januar 2004, jf. FSFIN § 11-20-4.
Negativ beregnet personinntekt kan fremføres i den utstrekning personinntekten kan henføres til den næring som overføres.