Det du ser på denne siden er en test-versjon. Denne er under arbeid, og testes og kvalitetssikres nå internt i Skatteetaten.
Delar av dette innhaldet er ikkje tilgjengeleg på nynorsk enno.
Veiledning for søknad som autorisert CBAM-deklarant for virksomheter i Norge
Denne veiledningen beskriver hvordan virksomheter søker om å bli autorisert CBAM-deklarant.
Hvem må søke og frister
Varer som er omfattet av CBAM-regelverket finnes her: CBAM-varer.
Skatteetaten er ansvarlig myndighet for behandling av søknader om å bli autorisert CBAM-deklarant i Norge.
Enkelte ord og formuleringer i denne veiledningen avvike noe fra det som vises i CBAM-registeret fordi CBAM-registeret blir oppdatert løpende.
For å få oversikt over CBAM-ordningen og om deres virksomhet er omfattet, les mer hos Miljødirektoratet:
CBAM: Regelverk for karbonprising av importerte varer - miljodirektoratet.no
Veileder: Import av CBAM-varer for norske virksomheter - miljodirektoratet.no
Virksomheter som importerer eller planlegger å importere mer enn 50 tonn CBAM-varer per år må søke om å bli autorisert CBAM-deklarant. Virksomheter som importerer mindre enn 50-tonn behøver ikke autorisasjon.
For import av hydrogen og elektrisitet gjelder ikke fritaket fra autorisasjonskravet for import under 50 tonn. Virksomheter som importerer disse varene, må være autorisert CBAM-deklarant før import finner sted.
Alle virksomheter må registreres og få norsk identifikator
Alle virksomheter som importerer CBAM-varer, uavhengig av mengde, må registrere seg hos Tolletaten og få en norsk identifikator.
Les mer om registrering hos Tolletaten: CBAM: justering av karbonpris for importerte varer
Alle virksomheter må få tildelt tilgang til CBAM-registeret
Alle virksomheter må få utdelt tilgang til CBAM-registeret gjennom Miljødirektoratet
Les mer om tilgang til CBAM-registeret: Hvordan få tilgang til CBAM-registeret
Legg ved attest for skatt og avgift i søknaden. Bestill attesten her: Attest for skatt og avgift
Etter at søknaden er sendt inn, kan Skatteetaten ved behov be om ytterligere opplysninger eller dokumentasjon som er nødvendig for å behandle søknaden. Dere finner mer informasjon om dette i kapittelet «Ytterligere informasjon».
Importør
Virksomheten importerer varer i eget navn og på egne vegne.
Indirekte tollrepresentant
En indirekte tollrepresentant er en virksomhet som opptrer i eget navn på vegne av en importør ved import av CBAM-varer.
Når en indirekte tollrepresentant skal oppfylle CBAM-forpliktelsene på vegne av importøren, må representanten være autorisert CBAM-deklarant. Den indirekte tollrepresentanten er da ansvarlig for å oppfylle CBAM-forpliktelsene som gjelder for den aktuelle importen.
Rollen som indirekte tollrepresentant etter CBAM skiller seg fra rollen som tollrepresentant etter tollregelverket. Dersom en indirekte tollrepresentant samtykker til å opptre som autorisert CBAM-deklarant, vil representanten være ansvarlig for å oppfylle forpliktelsene som etter CBAM-regelverket påhviler den autoriserte CBAM-deklaranten.
Begge
Virksomheten kan både importere egne varer og opptre som indirekte tollrepresentant.
Forberedelser før søknad
Virksomheten må velge riktig rolle og rettigheter, og i denne sammenhengen tildele de ansatte rollen «CBAM Clearer, Submission Rights».
Når dere logger inn i CBAM-registeret, husk å velge «Customs» under «Select the system you want access to». Fyll deretter inn resten av informasjonen på siden for å logge inn i CBAM-registeret.
Ved innlogging i CBAM-registeret skal dere velge:
- Domene: Velg “Customs”, ikke “Carbon Border Adjustment Mechanism”
- Land: Velg “Norway”
- Aktørtype: Velg “Economic operator”
- Logg inn med “EU Login”.
Dersom det oppstår problemer med innlogging, ta kontakt med National service desk:
Kontaktinfo:
Informasjon om søknadsportalen
Viktige funksjoner på hjemmesiden i deklarantportalen i AMM (Authorisation Management Module).
Når dere logger dere inn på deklarantportalen i UUM&DS for første gang vil dere bli bedt om å velge ønsket språk. Norsk er ikke et alternativ. Vi anbefaler å velge engelsk, da vår veiledning tar utgangspunkt i den engelskspråklige portalen. Dere har også mulighet til å velge språk senere ved å klikke på jordkloden øverst til høyre.
På hjemmesiden vil dere se en oversikt over ubesvarte og uleste notifikasjoner. Dette vil dere også finne under fanen «Notifications» til venstre. Når dere åpner «Notifications» vil dere se en oversikt over mottatte og sendte notifikasjoner. Alle henvendelser fra Skatteetaten vil vises her.
På siden for ubesvarte og uleste notifikasjoner kan dere referansenummeret knyttet til søknaden eller autorisasjonen, emne for varsel, dato og tidspunkt for mottatt notifikasjon, utløpsdato hvis notifikasjonen krever det og handlinger dere kan gjøre.
Når dere mottar en notifikasjon, har dere tre handlingsalternativer under «Actions»:
- Se notifikasjonen.
- Besvar notifikasjonen.
- Arkivere notifikasjonen.
Ved å klikke på det blå øyet «View recieved notification» vil dere få en fullstendig oversikt over den aktuelle henvendelsen.
Klikk på «Reply» for å svare på henvendelsen. Dette kan dere også gjøre etter at dere har klikket på «View recieved notification». Dette er kun tilgjengelig om notifikasjonen er en forespørsel. Om notifikasjonen er en forespørsel må henvendelsen besvares.
Klikk på «Archive» for å arkivere henvendelsen. Dersom dere arkiverer henvendelsen, har dere mulighet til å finne denne ved å klikke på «Consult archive».
Nederst i portalen ser dere til enhver tid brukermanualen. Ved å klikke på «User manual» vil EUs offisielle brukerveiledning til CBAM-deklarantportalen åpnes i et nytt vindu. Brukerveiledningen inneholder beskrivelser av de viktigste funksjonene i CBAM-deklarantportalen og hvordan de brukes.
Underveis i utfylling av søknaden og ved eventuelle endringer i ettertid er det viktig å lagre. Klikk kontinuerlig på «Save for later use» for å lagre utkast eller endringer.
Søknadsprosessen
Klikk på «Authorisations» i menyen til venstre.
Klikk på «New application».
Søknadssiden «Submit Application» åpnes.
Denne er delt i 3 hoveddeler:
- «Stakeholder details»
- «Activity details»
- «Financial and operational details»
I de tre delene skal dere oppgi informasjon om virksomheten, importaktiviteten og virksomhetens finansielle nøkkeltall.
Obligatoriske felt er merket med en rød stjerne (*). Dere må fylle ut disse feltene før dere kan sende inn søknaden.
På søknadssiden under feltet «Applicant representation information» skal dere oppgi hvilken rolle dere opptrer i. Les mer om de ulike rollene i del: Avgjør hvilken rolle den som søker på vegne av virksomheter opptrer i
Dersom dere opptrer som importør:
Huk av på «Applicant is acting on own behalf».
Dersom dere opptrer som indirekte tollrepresentant:
Huk av på «Applicant is an indirect customs representative».
Dersom dere opptrer som importør og indirekte tollrepresentant:
Huk av på «Applicant is acting on own behalf» og «Applicant is an indirect customs representative».
Videre i hoveddel 1 finner dere opplysninger som systemet henter automatisk fra den tidligere registreringen deres hos Tolletaten.
Deretter fyller dere inn informasjon om kontaktpersonen for søknaden. Personen dere oppgir som kontaktperson får delegator-status og er ansvarlig for å delegere tilgang til andre personer som skal ha tilgang til CBAM-registeret.
Fyll inn følgende opplysninger:
- Fullt navn
- E-postadresse
- Telefonnummer
Dersom dere opptrer som indirekte tollrepresentant:
Klikk på «Create» og fyll inn opplysningene. Dette er obligatorisk for indirekte tollrepresentanter.
Til slutt blar dere til toppen av søknadssiden og klikker på «Activity details».
Under «Economic activity» fyller dere inn informasjon om virksomhetens viktigste økonomiske aktivitet.
Klikk på «Economic activity identifier».
Klikk deretter den økonomiske aktiviteten fra nedtrekksmenyen som best beskriver CBAM-varene dere importerer.
I feltet «Economic activity description» gir dere en kort beskrivelse av importaktiviteten.
Hvis dere har flere enn én økonomisk aktivitet som omfattes av CBAM-ordningen: Fyll inn opplysningene på samme måte under «Additional economic activities» ved å klikke på «Create».
Information on imports of goods
Videre på hoveddel 2 skal dere fylle inn feltet «Information on imports of goods».
Under «Type of goods» fyller dere inn riktig varetype.
Dersom dere importerer elektrisitet på en annen måte enn eksplisitt kapasitetsfordeling, hak av på «Yes». Hvis dette ikke gjelder deres virksomhet, lar dere den stå urørt.
I feltet «Description of goods» gir dere en kort beskrivelse av varetypen som blir fylt inn under «Type of goods».
Bla nedover til «Estimations for current calendar year» og fyll inn:
- Estimert varevolum og måleenhet under «Quantity of goods».
- Estimert verdi av varene og valutakurs under «Value of goods».
Dersom dere har lagt til flere varetyper under «Additional economic activities» tidligere i søknaden, klikker dere på «Add» og fyller inn informasjon om varetypen på samme måte som beskrevet ovenfor.
Oppgi EU-land dere forventere å deklarere i
Videre nedover på hoveddel 2 skal dere oppgi hvilke EU-land dere forventer å deklarere CBAM-varer i. Opplysninger for foregående år er valgfritt, mens opplysninger for inneværende år er obligatoriske.
Tax authority certification, attest og erklæring
Videre på hoveddel 2 fyller dere inn feltet «Tax authority certification». Dette er obligatorisk.
Her skal dere kort beskrive hvordan virksomheten oppfyller kravene knyttet til «Tax authority certification».
Last deretter opp attest for skatt og avgift utstedt av Skatteetaten. Veiledning for hvordan dere henter ut attesten finner dere under delen Obligatoriske vedlegg i Før dere søker i veiledningsdokumentet.
For å legge til dokumentasjon:
- Klikk på «+».
- Klikk på «Choose file».
- Finn og last opp riktig dokument.
- Legg inn en kort beskrivelse av dokumentet, for eksempel «Attest for skatt og avgift 2025».
- Klikk på dokumentets dato.
Når dokumentet er lastet opp, finner dere det i oversikten på venstre side. Under «Functionality» kan dere redigere, laste ned eller slette dokumentet.
Nederst på hoveddel 2 skal dere fylle inn og bekrefte opplysningene under «Declaration of honour». Vær nøye med at opplysningene er korrekte før dere velger «Yes» for erklæringene.
«I declare that, during the five years preceding the year of this application, I have not been involved in any serious or repeated infringements of customs legislation, taxation rules, or market abuse rules. Furthermore, I have no record of serious criminal offences relating to my economic activity.».
«Jeg erklærer at jeg i løpet av de fem årene før året denne søknaden sendes inn, ikke har vært involvert i alvorlige eller gjentatte overtredelser av tollregelverket, skattereglene eller reglene om markedsmisbruk. Videre har jeg ikke blitt straffet for alvorlige lovbrudd knyttet til min økonomiske virksomhet.»
«I also hereby declare that the persons listed in Article 9 of Commission Implementing Regulation 2025/486 have not been involved in any serious or repeated infringements of customs legislation, taxation rules market abuse rules or Regulation 2023/956 during the five years preceding the year of this application. Furthermore, I confirm that those persons have no record of serious criminal offences relating to the economic activity.»
«Jeg erklærer også at personene som er oppført i artikkel 9 i Kommisjonens gjennomføringsforordning 2025/486, ikke har vært involvert i alvorlige eller gjentatte overtredelser av tollregelverket, skattereglene, reglene om markedsmisbruk eller forordning (EU) 2023/956 i løpet av de fem årene før året denne søknaden sendes inn. Videre bekrefter jeg at disse personene ikke er ilagt straff for alvorlige lovbrudd knyttet til den økonomiske virksomheten.»
Når dere har gjennomgått erklæringene og fylt inn beskrivelsen, velger dere «Yes» ved begge erklæringene.
I feltet «Description» legger dere inn en kort bekreftelse.
Dersom dere ønsker det, kan dere legge ved dokumentasjon som underbygger opplysningene under «Declaration of honour».
For å legge til dokumenter:
- Klikk på «+».
- Klikk på «Choose file».
- Finn og last opp dokumentet.
- Legg inn en kort beskrivelse av dokumentet.
- Klikk på dokumentets dato.
Tilleggsinformasjon og fortsette å fylle ut søknaden
I feltet «General remarks» kan dere legge inn generell tilleggsinformasjon som er relevant for aktivitetsopplysningene i søknaden. Feltet er ikke obligatorisk.
Når dere er ferdige med hoveddel 2 av søknaden, blar dere til toppen av «Submit application» og velger fanen «financial and operational details» for å fortsette.
Under «Data access status» må dere bekrefte følgende samtykke ved å velge «Yes»:
«As I represent the necessary mandate, I hereby consent to the competent authority (“NCA”) obtaining the necessary information from relevant government bodies in relation to my application for CBAM authorisation. This includes, but is not limited to, my identification number and the company’s annual report.»
«Siden jeg representerer virksomheten med nødvendig fullmakt, samtykker jeg herved til at vedkommende myndighet («NCA») kan innhente nødvendige opplysninger fra relevante offentlige myndigheter i forbindelse med min søknad om CBAM-autorisasjon. Dette omfatter, men er ikke begrenset til, mitt identifikasjonsnummer og virksomhetens årsrapport.»