Pressemelding

Regjeringen har valgt konsept for videre arbeid med bedre oversikt over eierskap til aksjer

  • Publisert:

Finansdepartementet og Nærings- og fiskeridepartementet gir Skatteetaten og Brønnøysundregistrene i oppdrag å gjennomføre et forprosjekt med utgangspunkt i konseptet samordnet aksjeeierregister.

Forprosjektet skal gi et beslutningsgrunnlag for videre behandling, herunder vurdering av eventuell investering og finansiering over statsbudsjettet.

– Å vite hvem som eier hvilke verdier påvirker nesten alt Skatteetaten gjør. Når vi ikke har tilstrekkelig oversikt og kontroll over hvem som eier aksjer i Norge, blir det vanskeligere å fastsette riktig skatt og vår evne til å kreve inn skatter og avgifter svekkes. Det blir samtidig enklere å skjule eierskap, unndra seg skatt og omgå sanksjons- og hvitvaskingsregler, sier skattedirektør Nina Schanke Funnemark.

– Skatteetaten og Brønnøysundregistrene har anbefalt et konsept for å løse denne utfordringen. Vi er derfor glade for at regjeringen nå gir oss oppdraget med å fortsette med dette viktige arbeidet.

Les mer på regjeringen.no: Bedre informasjon om aksjeeiere

Gjennomført utredning

Sommeren 2024 fikk Skatteetaten og Brønnøysundregistrene i oppdrag fra Finansdepartementet og Nærings- og fiskeridepartementet å utrede flere konsepter som kan gi myndighetene tilgang til riktige opplysninger om hvem som eier hvilke aksjer.

Utredningen ble levert i desember 2024, med anbefaling om å gå videre med konsept 3 – «samordnet aksjeeierregister». Dette konseptet er utformet for å sikre konsistente og oppdaterte opplysninger om aksjeeierskap, og fjerne muligheten for motstridende opplysninger i ulike offentlige registre. Det vil også kunne gjøre det enklere for næringslivet, som med den nye løsningen kun vil måtte rapportere opplysninger en gang til myndighetene. Det anbefalte konseptet fikk bred tilslutning under høringsprosessen ved nyttår. Det ble også anbefalt av EY, WSP og Sintef, som sto for ekstern evaluering av konseptvalgutredningen.

- Kan bli sentral del

Nå har Finansdepartement og Nærings- og fiskeridepartementet gitt Skatteetaten og Brønnøysundregistrene i oppdrag å gjennomføre et forprosjekt som skal gi et beslutningsgrunnlag for videre behandling, herunder vurdering av eventuell investering og finansiering over statsbudsjettet. Dette skal leveres til Finansdepartementet ved årsskiftet.  

– Et nytt aksjeeierregister kan bli en sentral del av den norske tillitsinfrastrukturen. Vi er glade for å komme et steg videre i utviklingen, og ser fram til det videre samarbeidet på dette viktige oppdraget, sier Lars Peder Brekk, direktør ved Brønnøysundregistrene.

Vil du lese mer om konseptet regjeringen nå har valgt å gå videre med i et forprosjekt? Les mer om konseptvalgutredningen og prosessen her.