A-10-6.4 Overføring mellom egne aksjesparekontoer
A-10-6.4.1 Generelt
Kontohaver kan overføre aksjer, egenkapitalbevis og aksjefondsandeler mellom egne aksjesparekontoer uten beskatning, se sktl. § 10‑21 syvende ledd første punktum. Dette gjelder uavhengig av om kontoene det overføres mellom er hos ulike tilbydere. Ved overføring av aksjer, egenkapitalbevis, aksjefondsandeler og kontanter mellom aksjesparekontoer, overføres innskudd og ubenyttet skjerming fra tidligere år i samme forhold som overføring av verdier mellom kontoene, jf. sktl. § 10‑21 syvende ledd annet og tredje punktum.
Om tilsvarende regler for overføring til arvingers aksjesparekontoer, se pkt. A-10-9.
A-10-6.4.2 Skjerming hvor det i løpet av året er foretatt overføringer mellom aksjesparekontoer
Skjerming beregnes på grunnlag av laveste innskuddssaldo på kontoen i løpet av inntektsåret, se pkt. A-10-5.6. Har skattyter overført alt innestående på en aksjesparekonto til en annen i løpet av året, er det summen av de to laveste innskuddssaldoene på de to kontoene som skal legges til grunn som skjermingsgrunnlag. Dette kan illustreres ved følgende to eksempler:
Overføres deler av innskuddet fra aksjesparekonto 1 til aksjesparekonto 2, vil laveste innskuddssaldo på aksjesparekonto 2 etter overføringen utgjøre summen av laveste innskuddssaldo på aksjesparekonto 2 og en andel av laveste innskuddssaldo fra aksjeparekonto 1.