Prinsipputtalelse
Realisasjon av melkekvoter
Skattedirektoratet har 24. juni 2013 uttalt seg om skatteplikt og gevinstberegning ved realisasjon av melkekvote.
Gevinst og tap ved realisasjon av melkekvote sammen med alminnelig gårdsbruk, skattlegges etter reglene om realisasjon av alminnelig gårdsbruk og skogbruk, jf. skatteloven § 9-13 sjette ledd. Gevinst ved isolert realisasjon av melkekvote er skattepliktig etter skatteloven § 5-1 første ledd, jf. § 5-30. Tap er fradragsberettiget, jf. skatteloven § 6-2. Melkekvoten kan bestå av flere delkvoter som er anskaffet til ulike tidspunkt og til ulik pris.Det er i denne forbindelse reist spørsmål om hvilken kvote som anses realisert og hvordan gevinst/tap fastsettes.
Når bare en del av den samlede kvoten realiseres, kan selgeren bestemme hvilke(-n) delkvote(-r) som i tilfelle er realisert.
Ved gevinstberegningen skal kostprisen legges til grunn som inngangsverdi. Er kostprisen for melkekvoten ikke fordelt på egen aktivapost i regnskapet ved anskaffelsen, vil det ikke kunne settes en inngangsverdi på kvoten ved gevinstberegningen. I slike tilfeller vil gevinsten tilsvare vederlaget.
Gevinsten kan helt eller delvis tas til inntekt i realisasjonsåret, eventuelt legges til gevinst- og tapskontoen. Tap skal føres over gevinst- og tapskontoen. Det vises til skatteloven § 14-52.