Viktig informasjon

Delar av dette innhaldet er ikkje tilgjengeleg på nynorsk enno.

Sats for:

Normrente for beskatning av rimelige lån hos arbeidsgiver

Fordelen ved rimelig lån i arbeidsforhold blir beskattet ved hjelp av en normrentesats som fastsettes av Skattedirektoratet seks ganger i året.


Periode  Sats
Normrente for januar og februar 2007 3,75 prosent
Normrente for mars og april 2007 4,00 prosent
Normrente for mai og juni 2007 4,25 prosent
Normrente for juli og august 2007 4,75 prosent
Normrente for september og oktober 2007 4,75 prosent
Normrente for november og desember 2007 5,00 prosent

Finansdepartementet kan fastsette normrenten inntil seks ganger i året: 1. januar, 1. mars, 1. mai, 1. juli, 1. september og 1. november. Satsen for den kommende perioden skal fastsettes i første uke av den foregående perioden, dvs. at satsen for mars og april blir fastsatt første uke i januar.

Normrenten fastsettes med utgangspunkt i aritmetisk gjennomsnittlig observert rente på statskasseveksler med 0-3 måneders løpetid i en observasjonsperiode på to måneder med start den 1. i hver av månedene januar, mars, mai, juli, september og november. Etter utgangen av observasjonsperioden følger beregningsperioden på to kalendermåneder. I løpet av den første uken i beregningsperioden fastsetter Finansdepartementet normrenten som skal gjelde for perioden etter utløpet av beregningsperioden.

Normrenten skal bare endres dersom utviklingen i gjennomsnittsrenten tilsier en endring av normrenten på 1/4 prosentpoeng.

Normrenten utgjør gjennomsnittsrenten med et påslag på 0,5 prosentpoeng. Normrenten avrundes til nærmeste 1/4 prosentpoeng.