Generelt

Syvende protokoll til EMK ble utarbeidet med sikte på å bringe Den europeiske menneskerettskonvensjonen på linje med FN-konvensjonen om sivile og politiske rettigheter.

For skattemyndighetene er det protollens artikkel 4 (EMK P 7-4) som har fått størst praktisk betydning. Artikkel 4 slår fast som grunnleggende prinsipp at ingen skal bli straffeforfulgt eller straffet to ganger for samme forhold (ne bis in idem). EMK P 7-4 beskytter både mot å bli straffet på ny for samme forhold, og mot å bli underlagt en ny straffeforfølgning for et forhold vedkommende er endelig frikjent eller domfelt for.

EMD legger i sin praksis (se. f,eks. Mihalache v. Romania avsnitt 49) til grunn at tre kumulative vilkår må være oppfylt for at avgjørelse i en «straffesak» skal sperre for en ny sak:

  1. begge sakene må innebære en straffeforfølgning etter EMK P7-4
  2. begge sakene må gjelde samme straffbare forhold
  3. det må foreligge en faktisk dobbeltbehandling

Er alle disse vilkårene oppfylt medfører dette at skattepliktig ikke kan ilegges tilleggsskatt eller overtredelsesgebyr for samme forhold som han er straffedømt eller frifunnet for. Den skattepliktige kan heller ikke anmeldes til påtalemyndigheten for «samme forhold» som han er ilagt tilleggsskatt for.