Bonus fra åremålskontrakt i Forsvaret
Gjelder bonus ved åremåls tilsetting i Forsvaret. Bonusen utbetales i én sum ved tjenestens slutt og skattlegges etter særskilte regler.
Beskrivelsen gjelder ikke lenger
Bare gyldig for perioden januar 2015 til og med desember 2024
Kort om bonus fra Forsvaret
Oppgi bonus ved åremålstilsetting i Forsvaret som utbetales i én sum ved tjenestens slutt. Det er særskilte regler for fastsettingen av skatt på bonus ved åremålstilsetting i Forsvaret og dette rapporterer du som «Bonus fra Forsvaret». Åremål er en tidsbegrenset arbeidskontrakt og ikke en fast ansettelse.
Gratiale eller lignende ytelser som blir utbetalt på bakgrunn av en aldersbestemt arbeidsavtale, eksempelvis Forsvarets T35-kontrakter, er ikke knyttet til åremålstilsetting og en slik utbetaling rapporteres som ordinær bonus.
Les mer om Bonus for tilsatte i Forsvaret.
Hvilken informasjon skal du oppgi
Beløp | x kroner |
Type lønn eller ytelse | kontantytelse, bonus fra Forsvaret |
Trekkplikt | ja |
Grunnlag for arbeidsgiveravgift | ja |
Skatte- og avgiftsregel | hvis aktuelt |
Tilleggsinformasjon: |
|
År utbetaling gjelder | årstall |
Beløp
Oppgi bruttobeløpet.
Type lønn eller ytelse
Oppgi «kontantytelse» og «bonus fra Forsvaret».
Trekkpliktig
Ytelsen skal alltid oppgis som trekkpliktig.
Du kan la være å gjennomføre forskuddstrekk hvis trekkbeløpet er under minstegrensene for forskuddstrekk.
Grunnlag for arbeidsgiveravgift
Du skal beregne arbeidsgiveravgift av ytelsen.
Skatte- og avgiftsregel
Hvis inntektsmottakeren oppfyller vilkårene, skal du bruke skatte- og avgiftsreglene:
Skatte- og avgiftsregelen gjelder:
- inntektsmottakere som omfattes av Svalbardskatteloven.
Hvis inntektsmottakeren oppfyller vilkårene skal du markere lønn og andre ytelser med «Svalbard».
Du må også markere tilhørende forskuddstrekk med beskrivelsen «Svalbard».
Se utdypende informasjon om forskuddstrekk i a-meldingen
Husk også å oppgi riktig beskrivelse av fradraget når det er en egen fradragsbeskrivelse for Svalbard, se fagforeningskontingent, premie til pensjonsordninger, premie til fond og trygd og brakkeleie.
Skatte- og avgiftsregelen gjelder:
- sjøfolk som har krav på eget fradrag (sjømannsfradrag) i lønn og andre ytelser,
- når den er opptjent ved arbeid om bord på skip i fart.
Hvis inntektsmottakeren oppfyller vilkårene skal du markere lønn og andre ytelser med «særskilt fradrag for sjøfolk».
Se også utdypende informasjon om særskilt fradrag for sjøfolk
Tilleggsinformasjon
Oppgi hvert år bonusen gjelder. Bare årstall oppgis.
Opptjeningsperiode (frivillig)
Du kan oppgi opptjeningsperiode for alle typer lønn og andre ytelser i a-meldingen. Både startdato og sluttdato for opptjeningsperioden må være innenfor samme rapporteringsmåned.
Når skal du rapportere
Oppgi ytelsen den kalendermåneden du har utbetalt beløpet.
Rette feil
MAGNET_EDAG-114 Ugyldig verdi |
MAGNET_EDAG-114B Ugyldig verdi for denne kalendermåneden |
MAGNET_EDAG-200 Denne inntekten er rapportert med feil opplysninger og er ugyldig |
MAGNET_EDAG-230B Ugyldig verdi |
MAGNET_EDAG-243 Opplysninger om opptjeningsperiode er ugyldig |
MAGNET_EDAG-298 Denne inntekten er rapportert med feil opplysninger og er ugyldig |
Hva bruker vi opplysningene til
NAV bruker opplysninger om lønn og ytelser til å beregne dagpenger og for å kontrollere ytelser som sykepenger, foreldrepenger, uføretrygd og bidragsforskudd.
Skatteetaten bruker opplysninger om bonus fra Forsvaret i skattemeldingen. Av rapporteringen fremgår det hvilke år etterbetalingen gjelder og hvor stort beløp som gjelder det enkelte året. Etterbetalt bonus er i sin helhet personinntekt i utbetalingsåret, og trygdeavgift skal derfor ikke omberegnes. Omberegning av skattene legges bare til grunn hvis denne fører til lavere skatter enn om bonusen skattlegges etter de vanlige reglene, dvs. i utbetalingsåret.
Statistisk sentralbyrå (SSB) bruker opplysningene til statistikkformål.
Aktuelt regelverk