S-20-2.2 Statsministerboligen
Fordel ved statsministerens private bruk av statsministerboligen er ikke skattepliktig, jf. sktl. § 5‑15 første ledd bokstav n (til og med 30. september 2025) og sktl. § 5‑16 annet ledd (fra og med 1. oktober 2025).
Til og med 30. september 2025 gjelder skattefritaket bare så lenge statsministeren med sin husstand disponerer egen, privat bolig i tillegg og har kostnader til denne, og statsministeren ikke har skattepliktig utleieinntekt av denne etter sktl. § 7‑2 første ledd, jf. § 5‑15 første ledd bokstav n annet punktum.
Fra og med 1. oktober 2025 gjelder skattefritaket selv om statsministeren ikke disponerer en annen bolig. Skattefritaket gjelder ikke nærståendes eller andres bruk av statsministerens privatbolig. For bruk og utleie av denne boligen gjelder de alminnelige reglene, jf. sktl. § 7‑2 og emnet Bolig – utleie (fritaksbehandling).